Talvikisa 2016

Talvikisan finaali pelattiin maanantaina 8.2.2016.

16 finalistista pelaamassa oli 14. Joukkoon mahtui 4 Tapiolan Steelersin miestä, 2 City Bowlersin miestä, 2 Patterin miestä ja yksi mies Ailecista, Tornadoksesta, Boltsi-72:sta, Tuubi 71:stä, Jyrästä. Niin ja Hanna Ke-Ro:sta!

Jo ensimmäinen sarja näytti, että finaalista tulee kovatasoinen. Jani Rontti aloitti vahvimmin sarjalla 255. Toiseen sarjaan Pasi Uotila tykitti 279 ja otti kärkipaikan. Pasi jatkoi vahvaa peliä ja neljän sarjan jälkeen hän piti vankkaa kärkipaikkaa tuloksella 1010 johtaen kakkosena ollutta Markku Petäjämaata yli 100 pistettä. Markun takana oli tasaista, 8 miestä 42 pisteen sisällä.

Viidennessä sarjassa Marcus Iiskola aloitti 9 paikolla ja teki loput kaatoja. Sarjaan tasoituksella 293 ja hän nousi kakkoseksi kaventaen Pasin etumatkan enää 43 pisteeseen. Markku piti kolmatta sijaa 33 pinnaa Marcuksen takana.

Pasi aloitti viimeisen sarjan 6 kaadon jonolla, Marcuksen sarjan kaaduttua kahteen pahaan reikään. Tulos 183 tasoituksella. Voitto oli ratkaistu Pasin eduksi. Marcuksen sarja jätti pelin auki kakkos- ja kolmossijasta Markulle ja Niko Kanervalle. Niko saikin 244, mutta vikaan ruutuun 10-keilan missi ja pinnan tappio Marcukselle. Markku piti sarjalla 253 selkeästi toisen sijan.

Tulokset:

1.Pasi Uotila14721472
2.Markku Petäjämaa13921392
3.Marcus Iiskola13551337
4.Niko Kanerva13541306
5.Rauli Raita13231299
6.Ulf Jäderholm13141194
7.Jarmo Toivonen12831193
8.Peter Strömberg12821282
9.Seppo Järvinen12791201
10.Markku Pennanen12561196
11.Jani Rontti12541212
12.Pentti Heikkinen12341144
13.Hanna Stenroos12261154
14.Kauko Parviainen11151031
 Marko Meriluoto0 
 Jari Ratia0 

 

Voittajakolmikko: 3.Markus Iiskola, 1. Pasi Uotila ja 2. Markku Petäjämaa