City Bowlers Talvikisa 2019

Niclas Lindstedt, Riikka Ratia, Markku Pennanen

Talvikisan finaali pelattiin 5.2.2019

 

Tänä vuonna finaalissa mikään ei ollut selvää ennen viimeistä heittoa. Kuudennen sarjan kymppiruutu ratkaisi kärjessä finaalin sijat 1-3.

Viiden sarjan jälkeen johdossa oli Riikka Ratia 1215 ja toisella sijalla Riikan rataparina pelannut Niclas Lindstedt 1200. Kolmantena oli Markku Pennanen 1173. Muihin eroa oli jo selkeästi ja kärkisijat näiden kolmen kauppaa.

Riikka ja Niclas olivat vasta viimeisen sarjan puolivälissä kun Markku Pennanen päätti oman pelinsä upeasti sarjalla 257+14=271 yhteistulokseen 1444 (84). Niclaksella ja Riikalla oli molemmilla tasatahtia 4 alusta, mutta alun kaatoputket eivät enää jatkuneet, joten pelistä tuli todella tasaista. Loppua kohti ryhdyttiin katsomon puolella jo laskemaan mihin Markun 271 oikein riittääkään.

Kärkiparin heitto pehmeni viimeisissä ruuduissa ja Niclaksen reikä 9 ruutuun ja ohiheitto kahden keilan paikossa 10-ruudussa toivat viimeiseen sarjaan 209+24=233 ja yhteistuloksen 1433 (144), 11 pinnaa Markun takana. Voittotaistelu käytiin Markun ja Riikan kesken. Riikka sai 8 paikon 10-ruutuun ja hän tarvitse 5 keilaa pois viimeisellä heitolla voittoon. Sen hän tekikin ottamalla 7. Viimeinen sarja 222+9=231 ja yhteistulos 1446 (54) eli voitto 2 pisteellä!!!

Kärjen takana 4. sija Juha Åbergille 1323 (30), 5. Sami Hänninen 1322 (60) ja 6. Sebastian Ros 1317 (114).

Kovien tulosten ja tiukan kamppailun lisäksi hienoa oli, että Tapiolan hallille oli tullut voisipa melkein sanoa sankoin joukoin katsojia finaalia seuraamaan! Kivaa!

Finaalin tulokset:

SijaNimiSarjatTotalPuhdasHdp
1Riikka Ratia61446139254
2Markku Pennanen61444136084
3Niclas Lindstedt614331289144
4Juha Åberg61323129330
5Sami Hänninen61322126260
6Sebastian Ros61317120319
7Teemu Karjalainen6131313130
8Kimmo Tuori612781098180
9Jarkko Kovalainen612771145132
10Toni Palermaa61247123512
11Kimmo Huurinainen6124212420
12Heikki Nikulainen612051049156
13Marco Karvinen6120212020
14Simo Färm61160932228
15Liisa Mustonen0000
16Tiina Tukia0000

 

Finaaalissa pelaavat:

 Lopulliset tulokset / 3.2.2019   
 NimiSeuraTulosTas.
1Åberg JuhaBoltsi-72144936
2Karjalainen TeemuPatteri14480
3Palermaa ToniPatteri144724
4Karvinen MarcoJyrä142812
5Huurinainen KimmoPatteri14190
6Hänninen SamiTeKe141578
7Lindstedt NiclasRBC1407156
8Ratia RiikkaBay139760
 B-luokka   
1Pennanen MarkkuBoltsi-72138496
2Kovalainen JarkkoKe-Ro1375138
 CD-luokat   
1Färm SimoHarrastaja-Vantaa1391264
2Mustonen LiisaKiKe1362210
 Veteraanit   
1Nikulainen HeikkiCity Bowlers1543186
2Tuori KimmoPatteri1492204
 Nainen   
1Tukia TiinaCity Bowlers1293192
 Juniori   
1Ros SebastianBoltsi-721366138