City Bowlers Talvikisa 2018

Keskellä 1. Joonas Westerlund, vasemmalla 2. Toni Pouttu ja oikealla 3. Pentti Heikkinen

2018 Talvikisan finaali pelattiin tiistaina 6.2. Tapiolassa

Ensimmäisen sarjan aloitti vahvimmin Janne Stenroos 272, kannoillaan Joonas Westerlund 268 ja Toni Pouttu 237.

Kärjessä tilanne vaihteli jännittävästi  pelin aikana.

2. sarjan jälkeen: Toni 527, Joonas 517, Janne 493, Rolf Carlsson 458, Linus Boström 441

3. sarjan jälkeen: Janne 755, Toni 735, Joonas 724

4. sarjan jälkeen: Joonas 958, Toni 952, Janne 935, Linus 915, Juuso Tiainen 895

5. sarjan jälkeen: Joonas 1180, Toni 1151, Linus 1137, Janne 1120, Juuso 1102

Ratkaisut jäivät viimeiseen sarjaan. Siinä Joonas ja Toni pitivät kärjessä pintansa. Takaa nousi kolmanneksi hyvällä kahden viimeisen sarjan kirillä Pentti Heikkinen.

Lopputulokset
SijaPelaajaTotalScratch
1.Joonas Westerlund13911331
2.Toni Pouttu13841180
3.Pentti Heikkinen1333

1207

4.Juuso Tiainen13091309
5.Janne Stenroos13041202
6.Linus Boström12841284
7.Seppo Järvinen12841212
8.Rolf Carlsson12731159
9.Sebastian Ros12561046
10.Juha Ikäheimonen12541026
11.Eero Sivenius12521048
12.Ville Damsten12191177
13.Isto Kallio12041048
14.Niko Ahvonen1146912
15.Hanna Stenroos11371035

 

 

Finaali pelataan tiistaina 6.2. klo 18:30.

Naisten ja veteraanien paikat erikoiseristä, jos 3.1. naisten erässä pelaa vähintään 10 naista ja veteraanierässä 19.1. vähintään 15 veteraania. Muuten paikat jaetaan koko kisan parhaalle naiselle ja 2 veteraanille järjestyksessä B- ja CD-luokkien jälkeen.

Naisten erässä 3.1. pelaamassa oli 10 naista, joten finaalivaatimus täyttyi. Erän voittaja Hanna Stenroos otti finaalipaikan.

Veteraanierässä 19.1 oli 23 veteraania, joten finaaliin 2 parasta - Eero Sivenius ja Rolf Carlsson.

Finaaalissa pelaavat:

 NainenSeuraTulosTasoitus
1Hanna StenroosKe-Ro127596
 Veteraani   
1Eero SiveniusBoltsi-721450210
2Rolf CarlssonHVV1409120
 Yleinen   
1Linus BoströmBay14850
2Juuso TiainenSiniset14710
3Ville DamstenHIFK144260
4Toni PouttuErä1436216
5Niko AhvonenMunsons BC1425246
6Janne StenroosKeRo1413108
7Isto KallioEleven1403156
8Joonas WesterlundLucky Strikers140166
 B-luokka   
1Pentti HeikkinenSteelers1381126
2Seppo JärvinenCity Bowlers136778
 CD-luokka   
1Teemu AsukkaErä1339180
2Juha IkäheimonenSteelers1338228
 Juniori   
1Sebastian RosBoltsi-721349216